Nacionalista és új nacionalista hevület helyett Földpatriotizmust ajánlok, mert ennek megvalósítását tartom a 21. század legnagyobb kihívásának. Ha sokan leszünk Földpatrióták, akkor van esélyünk a közös cselekvésre, amelynek az egész Földet átívelő keretet a később ismertetésre kerülő 8 Unió és a Föld Köztársaság ad.
A Gondolat Kiadónál 2023-ban megjelent Föld köztársaság című könyvemben nem a különbségeket, nem a konfliktusokat keresem, hanem az emberi civilizáció legégetőbb kihívásaira adandó, általam javasolt hatékony megoldásokat kívánom bemutatni.
Van valami tragikus önfeladás abban, hogy eddig a FöldNépe többnyire csak hadi célból volt képes az összefogásra. Most, amikor a létünk forog kockán, úgy teszünk, mintha számolatlanul volna még időnk a közös cselekvésre. Pedig az időnk rohamosan fogy és minél később fogunk össze, annál kétségbeesettebben kell majd cselekednünk. Ha még marad egyáltalán erre bármilyen esélyünk. Döntenünk kell: zsákutcába futunk be, vagy nagy erőfeszítések árán felkapaszkodunk a hegytetőre, ahonnan széles panoráma tárul a szemünk elé, amely lehetővé teszi, hogy a tragikus vonásokat hordozó ember-jövőnkbe pillantva elszánjuk végre magunkat a közös cselekvésre.
Okkal merül fel az olvasóban a kérdés: miért nem jött létre eddig a Föld Köztársaság? Egyáltalán létre lehet-e hozni a Föld Köztársaságot?
Látva a FöldLakók előtt álló páratlan, soha eddig meg nem tapasztalt kihívásokat, ma inkább azt kell kérdeznem: van-e még elegendő időnk létrehozni a Föld Köztársaságot?
Újabb kérdés, hogy vajon sikerülhet-e civilizációnk megmentése aszkézis nélkül, abban az értelemben, hogy a felesleges anyagi javakról való értéktudatos, pátosztól mentes lemondás mindennapi gyakorlattá váljon a FöldNépe jövője érdekében. Ám itt is meg kell fogalmaznom: a pazarlás elsősorban a gazdag országokra jellemző, noha a fejlődő országok leggazdagabb lakói sem jelentenek kivételt.
Könyvemmel a célom az, hogy a Föld Köztársaság konkrét tervével elérjem: a FöldPolgárok ellenállhatatlan vágyat érezzenek a megvalósítására, mert tudom és bizonyítani fogom, hogy nélküle nincs jövőnk.
Hölgyeim és Uraim: az a helyzet, hogy végszükségben vagyunk mindannyian, és amikor ezt leírom, hasztalan kívánom azt, hogy bár ne lenne igazam.
A Föld Köztársaság annyira utópia, amennyire utópia az Európai Unió, az USA, Kína, India, Brazília, Nigéria, Svájc létrejötte és működése. De a legmeggyőzőbb és korszerű, mondhatnám posztmodern bizonyíték az Európai Unió.
Döntenünk kell arról, hogy folytatjuk-e az esztelen pazarlással, környezetkárosítással járó, az emberi agresszivitást végsőkig fokozó őrült fegyverkezést, vagy megszervezzük az Uniókat és a Föld Köztársaságot, amely töméntelen tárgyalás és erőfeszítés árán lehetővé teszi a leszerelést és a (világ)háborútól mentes jövőt.
Döntenünk kell arról, hogy folytatjuk-e az emberiség korlátlan szaporodásának lehetőségében megnyilvánuló téveszménk táplálását, vagy humánus, demokratikus eszközökkel legkésőbb 10-15 éven belül megállítjuk, majd visszafordítjuk ezt a fenntarthatatlan folyamatot.
Döntenünk kell arról, hogy folytatjuk-e a Föld kirablását, az élő és élettelen földi létezés feltételeinek helyrehozhatatlan mértékű tönkretételét, vagyis a FöldNépe jövőjének elrablását. Döntenünk kell arról, hogy végre hozzálátunk-e a szénalapú (fosszilis) energia használata helyett az atomenergiára és a megújuló energiaforrásokra való gyors átállásra, hogy a klímavészt megtartsuk a még (alighogy) szabályozható keretek között.
Legfeljebb tíz-tizenöt évünk van arra, hogy megállítsuk ezeket a folyamatokat és a szakadék széléről visszarántsuk magunkat. Bizony mondom: már húsz évünk sincs arra, hogy élhető Földet adjunk örökbe az utánunk következő nemzedékeknek.
Hat évet szántam az életemből könyvem megírására. Remélem, kevesen sóhajtanak majd fel ezt olvasva: kár volt azért a sok drága időért. Miközben gyűjtöttem és összevetettem a tudományos tényeket, kidolgoztam a Föld Köztársaságra és a nyolc Unióra vonatkozó javaslatomat egyre erősödött bennem a felismerés: nem alkalmazhatom az egyrészt-másrészt nyelvezetet, sem a tudományos közlésre jellemző távolságtartó stílust, mert a négy katasztrófahelyzet, amelyet tárgyalok, semmilyen mismásolást nem tűr meg. Már régen elmúlt annak az ideje, hogy klímaváltozásról beszéljünk, a klímarontás kifejezés sem írja már le valósághűen azt a helyzetet, amelybe lustaságból, felelőtlenségből és a pőre profit érdekeitől vezérelt szén-olaj-földgáz óriásvállalatok és a nekik falazó kormányok által szándékosan megtévesztve belelavíroztuk magunkat. Elkéstünk, mert már beléptünk a klímapusztítás korába.
Már az üvegházhatás sem fejezi ki nyelvileg helyesen helyzetünket, ennél szemléletesebb az, ha máglyahatásról írok. Arról, hogy ha 10-15 éven belül nem fordulunk vissza, nem csinálunk hátra arcot, akkor elégünk azon a máglyán, amit magunknak hordtunk össze és legalább ötven éve meggyújtottunk magunk alatt.
A túlnépesedési tragédia nem fejezi ki azt a pusztító hatást, amelyet az utóbbi 200 évben a csaknem nyolcszorosára növekedett emberi létszám okoz a Földnek. Ez bizony népesedési katasztrófa.
Hasonló a helyzet a környezeti válsággal, amely napjainkra olyan méreteket öltött, hogy környezet pusztításnak, környezet gyilkolásnak kell nevezni.
Következő blogom témája: A Föld Köztársaság megszervezése
Köszönöm, hogy velem tartott, a jövő héten is várom a találkozást
Lukács Gergely Sándor
https://gondolatkiado.hu/ebook/fold-koztarsasag/
https://gondolatkiado.hu/webshop/tortenelem-es-politologia/fold-koztarsasag/
Legutóbbi hozzászólások